Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie skupiny Europe

31. 10. 2008

V roce 1978 vznikla kapela Force v obsazení: Peter Olsson - basová kytara, John Norum - sólová kytara, Tony Reno - bicí, Joey Tempest - zpěv. V roce 1981 Peter Olsson kapelu opouští a střídá ho John Levén.

1982 Thomas Erdtman pořádá soutěž mladých talentů s názvem "Rock SM", kam kapely zasílají své demo nahrávky. Joeyova přítelkyně bez vědomí kapely zasílá 5 songů "The king will return", "Seven doors hotel", "Rock on", "Children of this time" a "Paradise bay" . Zatímco je nahrávka na cestě, kapela si mění jméno na Europe. V soutěži vyhrává s Joeyem jako nejlepším zpěvákem a Johnem Norumem jako nejlepším sólovým kytaristou. Cenou jim je nahrávací kontrakt k jejich prvnímu albu s názvem "Europe". Následuje turné po Švédsku a Japonsku.

1984 Europe vydává své druhé album "Wings of tomorrow". V tomto albu byly velkými hity "Dreamer" a "Open your heart", ve kterých Joey hraje na klávesové nástroje. Ale kapela potřebuje na turné zpěváka, který bude v čele kapely a ne v pozadí hrát na klávesy. Proto začíná hledat hráče na klávesy, jakým se stal Mic Michaeli z kapely Avalon. V té době, ale kapelu opouští bubeník Tony Reno místo kterého nastupuje Ian Haugland z kapely Trilogy. S obsazením Joey Tempest, John Norum, John Levén, Mic Michaeli a Ian Haugland kapela vyráží na další turné a hraje i ve švédském filmu "On the loose" ke kterému Joey píše skladby "Broken dreams","On the loose" a "Rock the night".

1986 Kapela vydává své třetí a nejúspěšnější album "The final countdown", kterého se prodalo 6,5 milionu kusů a singlu 7,8 milionu kusů. Při turné po Japonsku kapelu opouští John Norum, který chce hrát trochu tvrdší muziku a pouští se do vlastních projektů. A tak do kapely vchází Kee Marcello z kapely Easy Action. John Norum zatím pokračuje v turné s Europe dokud Kee není připraven. Kee, podobně jako Joey, hraje mimojité také na klávesy, je producentem, manažerem, píše texty a zpívá. Jeho první koncert s Europe je v Dortmundu před 16 000 lidmi a 50 milióny televizních diváků. Po té následuje turné po Americe. Koncem roku se vracejí zpět do Evropy a pracují na dalším albu s názvem "Out of this world", které vydávají v roce 1988.

1991 Vydávají své již páté album s názvem "Prisoners in paradise". Poté vyráží na turné do Tokia s Metallicou. Po koncertě hrají tzv.unplugged show. Poté se kapela rozpadá.

Po rozpadu kapely Joey pracuje společně s Johnem Norumem se kterým v roce 1992 nazpíval singl "We will be strong".

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář